Otázky a odpovede

VŠEOBECNÉ OTÁZKY

Prečo ste zmenili krmivá PURINA® PRO PLAN® pre psov?

Zmenili sa receptúry krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov? Prečo?

Kedy bude inovovaný sortiment krmív PURINA® PRO PLAN® pre psov dostupný na trhu?

Ovplyvnili zmeny v receptúrach krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov ich stráviteľnosť?

Ak je pes kŕmený súčasnou receptúrou krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov je nutné pri prechode na inovovanú receptúru pridávať krmivo postupne alebo stačí jednoducho prejsť?

Zmenili sa odporúčané kŕmne dávky??

Zmenila sa veľkosť granúl?

Prečo sa zmenili obaly?

Zmenilo sa nejako delenie krmív PURINA® PRO PLAN® pre psov?

Zvýšila se cena výrobkov PURINA® PRO PLAN® pre psy?

Kde sa vyrábajú krmivá PURINA® PRO PLAN® pre psov?

OTÁZKY OHĽADNE INOVOVANÝCH RECEPTÚR

Prečo sa u niektorých receptúr PURINA® PRO PLAN® zmenil obsah kurčaťa?

Prečo už krmivá PURINA® PRO PLAN® pre psov neobsahujú jahňacie / morčacie receptúry?

Prečo ste pridali do receptúr sóju?

Je sója potenciálny alergén?

Čo je čakanka? Aký je obsah čakanky v receptúrach PURINA® PRO PLAN® pre psy s citlivým trávením - Sensitive Digestion?

Prečo bol probifidus nahradený čakankou (prebiotikom) v receptúrach PURINA® PRO PLAN® pre psy s citlivým trávením - Sensitive Digestion?

Používate v receptúrach geneticky modifikované suroviny?

OTÁZKY OHĽADNE SORTIMENTU PURINA® PRO PLAN® PRE PSY

Mám psa veľkého plemena (šteňa, dospelý pes) s citlivým trávením / kožou, predtým som kŕmil Adult Dog Digestion alebo Adult Dog Sensitive s lososom. Teraz je ale na týchto krmivách uvedené, že sú určené pre psy stredných plemien, sú tieto krmivá naďalej vhodné pre môjho psa veľkého plemena?

Je v poriadku, ak budem psa malého alebo naopak veľkého plemena kŕmiť receptúrou určenú pre psy stredných plemien?

Prečo je na receptúrach Performance a Light / Sterilised uvedené, že sú určené pre psov všetkých veľkostí? Prečo nebol tento prístup použitý konzistentne aj u ostatných receptúr?

VŠEOBECNÉ OTÁZKY

Prečo ste zmenili krmivá PURINA® PRO PLAN® pre psov?

Očekávání majitelů psů se vyvíjí a společnost PURINA® neustále hledá způsob, jak zlepšit své produkty, aby měly pro psy smysluplný přínos. Rozhodli jsme se, že nastal čas přehodnotit celý sortiment krmiv PURINA® PRO PLAN® pro psy, abychom mohli lépe naplnit očekávání majitelů psů a ujistit se, že složení našich receptur odpovídá nejnovějším vědeckým poznatkům, které pomáhají podpořit zdraví psů. Během několika posledních let jsme pracovali na tom, abychom zjistili, co majitelé psů očekávají od tzv. „pokrokové moderní výživy“ pro psy. Naše zjištění bylo jednoznačné. Pro majitele psů je nejdůležitější, aby krmivo, které podávají, přinášelo psovi jasné a viditelné přínosy pro jeho zdraví. Inovované receptury zřetelně komunikují tyto přínosy a byly optimalizovány tak, aby jejich přínos pro zdraví byl co největší.

OPTINUTRITION poskytuje psům dlouhodobé zdravotní benefity po celý jejich život

OPTISTART® podporuje přirozenou obranyschopnost štěňat pro optimální start do života

OPTIHEALTH™ podporuje celkové zdraví dospělých psů a pomáhá jim udržet se v dobré kondici (vysoce kvalitní suroviny dodávají klíčové živiny, jako jsou bílkoviny a specifické omega-3 mastné kyseliny ve vyšším než minimálním množství, a vyváženou hladinu energie podle individuálních potřeb psů)

OPTIDERMA™ podporuje zdravou kůži, krásnou a lesklou srst u štěňat i dospělých psů (vybrané zdroje bílkovin, specifické omega-3 mastné kyseliny a odpovídající hladina bílkovin)

OPTIDIGEST™ pro zdravé trávení štěňat i dospělých psů (vysoce stravitelná receptura a vybraná prebiotika s klinicky ověřenou účinností na zlepšení rovnováhy střevní mikroflóry)

OPTIWEIGHT™ pro účinné a zdravé snižování hmotnosti a udržení zdravé hmotnosti u dospělých psů (nízký obsah tuku, vysoký obsah bílkovin a odpovídající obsah vlákniny při zachování chutnosti receptury)

OPTIPOWER™ pro dlouhotrvající výkon u dospělých aktivních psů (klíčové živiny, které zvyšují vytrvalost a podporují rychlou obnovu svalů, vysoký obsah bílkovin, vysoký obsah energie a obsah omega-3 mastných kyselin pro podporu kloubů)

OPTIAGE™ zlepšuje mozkové funkce u stárnoucích psů

Zmenili sa receptúry krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov? Prečo?

Áno, všetky receptúry krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov boli zmenené.

Očakávania majiteľov psov sa vyvíja a spoločnosť PURINA® neustále hľadá spôsob, ako zlepšiť svoje produkty, aby mali pre psov zmysluplný prínos. Rozhodli sme sa, že nastal čas prehodnotiť celý sortiment krmív PURINA® PRO PLAN® pre psov, aby sme mohli lepšie naplniť očakávania majiteľov psov a uistiť sa, že zloženie našich receptúr zodpovedá najnovším vedeckým poznatkom, ktoré pomáhajú podporiť zdravie psov.

Počas niekoľkých posledných rokov sme pracovali na tom, aby sme zistili, čo majitelia psov očakávajú od tzv. "Pokrokovej modernej výživy" pre psov. Naše zistenia boli jednoznačné. Pre majiteľov psov je najdôležitejšie, aby krmivo, ktoré podávajú, prinášalo psovi jasné a viditeľné prínosy pre jeho zdravie. V inovovaných receptúrach bola každá jednotlivá živina špecificky vybraná a jej hladina optimalizovaná tak, aby poskytovala psom jasné zdravotné benefity a pomáhala im udržať sa v dobrej kondícii po celý ich život.

KEDY BUDE INOVOVANÝ SORTIMENT KRMÍV PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV DOSTUPNÝ NA TRHU?

Inovované výrobky budú na trh prichádzať postupne od 1. júla 2015

OVPLYVNILI ZMENY V RECEPTÚRACH KRMIVA PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV ICH STRÁVITEĽNOSŤ?

Nie. Hoci sa receptúry mierne zmenili, dosiahli sme u výrobkov výborných výsledkov, ako u stráviteľnosti, tak u kvality a konzistencie stolice. Pri prechode na inovované krmivo neočakávame žiadne zmeny. Avšak, každý pes je iný a mal by sa hodnotiť individuálne.

AK JE PES KŔMENÝ SÚČASNOU RECEPTÚROU KRMIVA PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV JE NUTNÉ PRI PRECHODE NA INOVOVANÚ RECEPTÚRU PRIDÁVAŤ KRMIVO POSTUPNE ALEBO STAČÍ JEDNODUCHO PREJSŤ?

Je to veľmi individuálne a záleží na každom psovi, ako zmenu prijme. Vďaka vysokej kvalite a stráviteľnosti produktu nebolo u väčšiny psov nutné prechádzať na inovované krmivo postupne. Avšak ak má váš pes citlivé trávenie, je náchylný k podrážanie žalúdka, alebo si jednoducho nie ste istí, bude najlepšie, ak na inovované krmivo prejdete postupne - len pre istotu.

ZMENILI SA ODPORÚČANÉ KŔMNE DÁVKY?

Áno, mohli sa mierne zmeniť v závislosti na jednotlivých inovovaných receptúrach. Navyše, pre väčšiu presnosť, teraz uvádzame kŕmne návody rozdelené podľa úrovne aktivity psa. Tieto kŕmne návody sú uvedené na inovovaných obaloch krmiva PURINA® PRO PLAN® pre psov.

ZMENILA SA VEĽKOSŤ GRANÚL?

Nie, veľkosť granúl sa nezmenila a zostáva pri všetkých receptúr rovnaká ako u súčasného krmiva PRO PLAN®

PREČO SA ZMENILI OBALY?

Počas niekoľkých posledných rokov sme pracovali na tom, aby sme zistili, čo majitelia psov očakávajú od tzv. "Pokrokovej modernej výživy" pre psov. Naše zistenia boli jednoznačné. Pre majiteľov psov je najdôležitejšie, aby krmivo, ktoré podávajú, prinášalo psovi jasné a viditeľné prínosy pre jeho zdravie. Veríme, že nové obaly vám pomôžu uľahčiť výber vhodného produktu presne pre vášho psa v závislosti na veľkosti plemena, veku a jeho nutričných potrebách. Každý produkt má na pred

ZMENILO SA NEJAKO DELENIE KRMÍV PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV?

Áno, štruktúra rozdelenie krmív bola zmenená tak, aby lepšie spĺňala potreby majiteľov psov a uľahčila im výber produktu vhodného presne pre potreby ich psa.

Rada krmív je teraz rozdelená podľa veľkosti psa na:

 • - Small a Mini (pre psy s hmotnosťou 1-10 kg)
 • - Medium (pre psov s hmotnosťou 10-25 kg)
 • - Large (pre psov s hmotnosťou nad 25 kg)

Pre výber vhodného produktu pre vášho psa:

 • 1. Zvoľte veľkosť vášho psa
 • 2. Zvoľte životné štádium vášho psa
 • 3. Zvoľte nutričné potreby vášho psa

Na našich webových stránkach je k dispozícii návod, ktorý vám pomôže vybrať vhodné krmivo PURINA® PRO PLAN® pre vášho psa.

V prípade akýchkoľvek nejasností kontaktujte prosím našu spotrebiteľskú linku: 800 135 135

ZVÝŠILA SE CENA VÝROBKOV PURINA® PRO PLAN® PRE PSY?

Nie, u našej inovovanej rady krmív PURINA® PRO PLAN® pre psov nedošlo k zvýšeniu ceny. Ak na niektorých produktov došlo k zmene veľkosti balenia, cena za kilogram krmiva zostala rovnaká. Nemôžeme však ovplyvniť ceny, za ktoré produkty nakupujete od svojho predajcu, takže ak sa cena niekde zmenila, nie je to v našej kompetencii.

KDE SA VYRÁBAJÚ KRMIVÁ PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV?

Pôvod krmív PURINA® PRO PLAN® pre psov sa nemení. Konkrétny kód výrobného závodu si môžete overiť na vreci spoločne s údajmi o šarži a minimálnej trvanlivosti výrobku.

Krmivo určené pre náš trh sa vyrába iba v závodoch v Italy / Portogruaro: ABP94PETPP3 a Francúzsku / Montfort: FR 27 413 001.

OTÁZKY OHĽADNE INOVOVANÝCH RECEPTÚR

PREČO SA U NIEKTORÝCH RECEPTÚR PURINA® PRO PLAN® ZMENIL OBSAH KURČAŤA?

Obsah vysoko kvalitných kúskov čerstvého / zmrazeného kurčaťa / lososa bol v niektorých našich receptúrach ľahko znížený zo 14 -21% na 14-18%.

Použitie 14 - 18% čerstvého zmrazeného / kurčaťa ako jedného zo zdrojov živočíšnych bielkovín preukázateľne prináša:

 • vyššia stráviteľnosť bielkovín
 • vyššia stráviteľnosť tuku
 • lepšiu absorpciu esenciálnych mastných kyselín
 • vyššia biologická dostupnosť niektorých aminokyselín napr. lyzín a arginín

Celkový obsah (%) živočíšnych bielkovín v inovovaných receptúrach PRO PLAN® sa nemení, mení sa len pomer medzi čerstvým / mrazeným mäsom a hydinovou múčkou.

Navýšenie obsahu čerstvého mäsa neprináša psom ďalšie benefity, naopak neumožňuje optimálnu rovnováhu medzi všetkými aspektmi produktu.

PREČO UŽ KRMIVÁ PURINA® PRO PLAN® PRE PSOV NEOBSAHUJÚ JAHŇACIE / MORČACIE RECEPTÚRY?

Očakávania majiteľov psov sa vyvíjajú a počas niekoľkých posledných rokov sme zistili, že príchuť krmiva nie je to, o čo sa majitelia psov zaujímajú. V podstate najdôležitejším faktorom pre nich je, aby krmivo poskytovalo psom jasné a viditeľné prínosy pre ich zdravie a mohli si spoločný život so svojimi miláčikmi užiť čo najdlhšie.

Aj keď je jahňacie dobrým zdrojom bielkovín, kurča má v skutočnosti lepšie zloženie z pohľadu esenciálnych (nepostrádateľných) aminokyselín. Poskytuje viac limitujúcich aminokyselín, ako sú arginín, lyzín, metionín, histidín a tryptofán. Vyšší obsah esenciálnych aminokyselín pomáha psom lepšie si udržať svalovú hmotu.

PREČO STE PRIDALI DO RECEPTÚR SÓJU?

Sója je považovaná humánnymi aj veterinárnymi špecialistami na výživu za veľmi hodnotnú zložku. Vo výžive psov má niekoľko vynikajúcich vlastností, ako sú:

 • - Vysoká stráviteľnosť
 • - Vysoký obsah bielkovín s obsahom esenciálnych mastných kyselín
 • - Vynikajúci zdroj omega-3 mastných kyselín (ako napr. Kyselina linolénová)
 • - Vynikajúci zdroj vlákniny

Vďaka týmto vlastnostiam bola sója vybraná ako dobrý zdroj bielkovín a je teraz obsiahnutá v produktoch PURINA® PRO PLAN® pre psov.

JE SÓJA POTENCIÁLNY ALERGÉN?

Akákoľvek zložka obsahujúci podstatný podiel bielkovín môže byť potenciálnym alergénom. Vedecká literatúra uvádza, že sója je zodpovedná len za 6% negatívnych reakcií na krmivo.

Je tiež potrebné spomenúť, že výskyt alergií na krmivo u psov je veľmi nízky, aj keď vo všeobecnom vnímaní sú považované za bežný zdravotný problém (napr. Alergie na krmivo sú zodpovedné za menej ako 1% kožných ťažkostí, ktoré sú diagnostikované veterinárnymi lekármi).

ČO JE ČAKANKA? AKÝ JE OBSAH ČAKANKY V RECEPTÚRACH PURINA® PRO PLAN® PRE PSY S CITLIVÝM TRÁVENÍM - SENSITIVE DIGESTION?

Koreň čakanky je zdrojom vlákniny s prebiotickými vlastnosťami. Táto vláknina je fermentovaná v hrubom čreve a pomáha udržať črevo zdravé.

Pre zlepšenie rovnováhy črevnej mikroflóry a zdravšie tráviaci trakt obsahujú receptúry PURINA® PRO PLAN® pre psov Sensitive Digestion (Medium Puppy Sensitive Digestion, Medium Adult Sensitive Digestion) 1% sušeného koreňa čakanky, ako zdroja prírodného prebiotiká - inulínu.

PREČO BOL PROBIFIDUS NAHRADENÝ ČAKANKOU (PREBIOTIKOM) V RECEPTÚRACH PURINA® PRO PLAN® PRE PSY S CITLIVÝM TRÁVENÍM - SENSITIVE DIGESTION?

Názov "probifidus" nebol pre majiteľov psov príliš zrozumiteľný. Čakanka je všeobecne uznávaným prírodným prebiotikom, ktoré preukázateľne pomáha zlepšiť rovnováhu črevnej mikroflóry a podporuje zdravie čriev.

POUŽÍVATE V RECEPTÚRACH GENETICKY MODIFIKOVANÉ SUROVINY?

Nie, nenakupujeme geneticky modifikované zložky a naši dodávatelia kontrolujú pôvod vstupných surovín, ktoré používame v našich receptúrach.

OTÁZKY OHĽADNE SORTIMENTU PURINA® PRO PLAN® PRE PSY

MÁM PSA VEĽKÉHO PLEMENA (STENY, DOSPELÝ PES) S CITLIVÝM TRÁVENÍM / KOZOU, PREDTYM SOM KŔMILI ADULT DOG DIGESTION ALEBO ADULT DOG SENSITIVE S LOSOSOM. TERAZ JE ALE NA TYCHTO KRMIVÁCH UVEDENÉ, ŽE ŠÚ URČENÉ PRE PSOV STREDNÝCH PLEMIEN, ŠÚ PULOVR NEBO VESTA KRMIVÁCH NAĎALEJ VHODNÉ PRE MOJHA PSA VEĽKÉHO PLEMENA?

Áno, všetky receptúry pre dospelých psov sú kompletnými a vyváženými krmivami pre psov všetkých veľkostí.

JE V PORIADKU, AK BUDEM PSA MALÉHO ALEBO NAOPAK VEĽKÉHO PLEMENA KŔMIŤ RECEPTÚROU URČENÚ PRE PSY STREDNÝCH PLEMIEN?

Áno, všetky receptúry pre dospelých psov sú kompletnými a vyváženými krmivami pre psov všetkých veľkostí.

PREČO JE NA RECEPTÚRACH PERFORMANCE A LIGHT / STERILISED UVEDENÉ, ŽE SÚ URČENÉ PRE PSOV VŠETKÝCH VEĽKOSTÍ? PREČO NEBOL TENTO PRÍSTUP POUŽITÝ KONZISTENTNE AJ U OSTATNÝCH RECEPTÚR?

Hoci sa snažíme splniť potreby čo najviac psov, je tiež potrebné, aby bol zaistený dostatočný dopyt po určitom druhu produktu, než ho zaradíme do sortimentu. To je dôležité, aby sme mohli ponúknuť produkt za cenu, ktorá bude pre majiteľov psov akceptovateľná.

Receptúry Light / Sterilised & Performance nebolo možné uviesť vo všetkých veľkostných kategóriách z dôvodu malého dopytu. Avšak, dospelí psy, ktorí potrebujú krmivo pre úpravu telesnej hmotnosti alebo pre výkon, majú rovnaké nutričné požiadavky bez ohľadu na ich veľkosť.

Doprajte svojmu šteniatku úžasný štart do života


PODOBNÉ PRODUKTY

PURINA® PRO PLAN® LARGE PUPPY ATHLETIC OPTISTART®

Kompletné krmivo pre psy určené pre šteňatá veľkých plemien. Je vhodné aj pre kotné/laktujúce sučky.

PURINA® PRO PLAN® ALL SIZES ADULT PERFORMANCE OPTIPOWER

Kompletné krmivo pre aktívnych dospelých psov všetkých plemien. Je vhodné aj pre kotné/laktujúce sučky